LÉPJEN BE ÖN IS A MÉTAKŐRBE!
Get Adobe Flash player

Felgyorsulhat az elektronikus számla elterjedése

Az elektronikus számlázás elterjedésének felgyorsulására számít jövőre a Számlaközpont Kft. egyrészt az áfatörvény várható módosítása, másrészt az uniós számlázási irányelv átvétele miatt.

Az elektronikus számlázási és informatikai szolgáltatásokat nyújtó, pécsi székhelyű vállalkozás szerint módosulhat az áfatörvény. Ha megszavazza a parlament, akkor 2013-tól minden belföldi áfaalanynak összesítő jelentést kell készítenie, hasonlóan az uniós áfajelentésekhez. Ez mintegy 1,68 millió adóalanyt érint. Azoknak a cégeknek, amelyek papíralapon kezelik a számláikat, nehéz lesz elkészíteni az adatok összesítését, és jelentős többletköltséget is okoz nekik az új törvényi előírás – áll a társaság hétfői közleményében.

Az EU számlázási irányelvét, amely liberalizálja az elektronikus számlázás technikai követelményeit, Magyarországnak legkésőbb 2012. decemberig kell átvennie. Az Európai Bizottság 2020-ra szeretné, ha az e-bizonylatolás lenne az általános számlázási mód az unió összes tagországában. Egy uniós becslés szerint ezzel évente közel 40 milliárd eurót spórolhatnának a tagországok.

Magyarországon 2004 óta van jogszabályi lehetőség elektronikus úton eleget tenni a számlaadási kötelezettségnek, de a vállalkozásoknak csupán elenyésző része él ezzel a lehetőséggel. Becslések szerint itthon éves szinten mintegy 600 millió papír alapú számla mellett csupán 12-15 millió elektronikus számla készül. Ez 2-3 százalékos elterjedtséget jelent, míg az Európai Unió átlaga eléri a 20 százalékot. Az e-számlázásban jellemzően a nagyvállalatok járnak élen, míg a kisvállalkozásoknak csak a töredéke használ elektronikus számlát.

A Számlaközpont Kft. várakozásai szerint a tervezett áfamódosításoknak köszönhetően az alacsony elterjedtség hamarosan megugorhat. Ehhez hozzájárulhat az is, hogy 2013 januárjától az uniós előírások szerint egyszerűbbek lesznek az elektronikus számlázás feltételei.

(Forrás:SG.hu)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Iratkozzon fel e-mail címével...

Adja meg e-mail címét, hogy feliratkozzon a blogra és értesítést kapjon az új üzenetekről e-mailben.